Okullarda Temizliğin ÖnemiOkullarda Temizliğin Önemi

Temizlik firmalarının çalıştığı çok çeşitli mekanlar vardır. Evler, ofisler, fabrikalar, belediyeler gibi birçok alanda temizlik firmalarına ihtiyaç duyulur. Bu alanlardan bir tanesi de okuldur. Temizlik firmaları ve profesyonel temizlik makinalarının en önemli olduğu yerlerden biri okullardır.

Çocuklar için temizlik çok önemlidir. Çevre ve ortam kirliliğinden, salgın hastalıklardan ve havada dolaşan virüslerden en kolay çocuklar etkilenir. Bağışıklık sistemi henüz tam oturmayan, ayrıca yaşları gereği kendilerini tozdan, kirden koruyamayan çocuklar en ufak olumsuzluktan etkilenerek hastalanabilirler. Çocuklar da günün büyük bir bölümünü okulda geçirdiklerinden okulların özellikle de ilköğretim okullarının temiz ve hijyenik olması çok önemlidir.

Okullar, okul temizliği için temizlik firmalarından destek almaya başlamadan önce, okul temizliğinden okul temizlik personeli sorumlu olurdu.

Fakat okullarda temizliğe ayrılan personel sınırlı sayıda olduğundan tüm okulun yeterli derecede temizlenip hijyenik olması çoğu zaman sağlanamamaktadır. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin dışarıya çıkıp tekrar okula girmesi, ayrıca dışarıdan gelen veliler, diğer okul personelleri de okul temizliğinin devamlılığını olumsuz etkilemektedir. Temizlik personeli okulun bir bölümünü temizleyip diğer tarafa geçtiğinde, önceden temizlenen bölge gerek öğrencilerin ders arası etkinliklerinden, gerek diğer okul personeli tarafından gerekse dışarıdan gelen veliler tarafından hemen tekrar kirlenmeye başlamaktadır.

Okul yönetimi çoğunlukla temizlik firmalarından profesyonel temizlik makinaları alarak kendi temizlik personeline temizliği bu profesyonel makinalarla yaptırmaktadır.

Okullarda en etkili temizlik, profesyonel temizlik makinaları ve etkili kimyasallarla sağlanabilir. Kimyasallar, temizliğin daha uzun süre etkili olmasını sağlarken, temizlik makinaları da temizliğe ayrılan süreyi kısaltır. Profesyonel temizlik makinaları geniş hortum özellikleriyle yere düşen ya da atılan kağıt parçaları gibi daha büyük kirleri de kolaylıkla temizler.

Okullar, profesyonel temizlik makinası alarak, kendi personeline makina ile temizletme yapmanın yanı sıra temizlik firmaları ile anlaşarak belirli dönemde genel okul temizliği de yaptırmaktadırlar. Hem belirli dönemlerde temizlik firmaları tarafından yapılan genel temizlik, hem de gün içerisinde okul temizlik personeli tarafından profesyonel temizlik makinası ile yapılan temizlik okullardaki hijyeni en üst seviyede tutma konusunda çok faydalıdır.

Okullardaki en etkili hijyen, okul personelinin günlük temizliği profesyonel temizlik makinalarıyla yapmasının yanı sıra belirli dönemlerde de temizlik firmaları tarafından genel temizliğin yapılmasıdır. Profesyonel temizlik makinası kullanılarak gün içinde temizlik yapılsa dahi, temizlik konusunda eğitimli temizlik firmaları temizlik personelinin temizlik yapması hijyen açısından çok daha uygundur.

Diğer Makaleler


Anahtar Kelimeler :
Temizlik Türkiye
Sosyal Medyada Biz
E-bülten Kayıt
  • Site içeriğinde yer alan hiçbir resim veya metin Temizlik Türkiye'nin izni olmadan ticari amaçla kullanılamaz. İnternet ortamında kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında ihtara gerek duyulmaksızın yasal işlem yapılır.

Kaydır