Kocaeli Üniversitesi Temizlik Teknikeri YetiştiriyorKocaeli Üniversitesi Temizlik Teknikeri Yetiştiriyor

KOÜ 2007 ‘den beri profesyonel temizlik personeli yetiştiriyor.Hızlı bir şekilde büyüyen ve her geçen gün büyük bir istihdam gücüne ulaşan hizmet sektörü artık sadece alaylı personelle çalışmak zorunda değil.Yetişen temizlik teknikerleri hem temizlik firmalarının hem de hizmet sektörünün kalitesini artıracak.

Maalesef ülkemizde temizlik ,hizmet işi denince hiçbir vasfı eğitimi bulunmayan iş gücü akla gelmektedir.Halbuki her iş dalında olduğu gibi bu iş dalında da eğitim şarttır.

Temizlik firmalarının kullandığı makine ve ekipmanlar kullanımda teknik bilgi ve detay gerektirmektedir.Örneğin zemin yıkama otomatları kullanılırken hem makinaya zarar vermeyen kimyasal seçimi,hem zemine uygun aksesuar seçimi,hem de makine ömrüne etki eden kullanımın bilinmesi gerekmektedir.

Türkiye’de temizlik makinaları uzun yıllar ithale dayalı ürünler olarak kullanıldı.Bu gün belli başlı birkaç yerli üretici bulunmaktadır.Temizlik makinaları satış sonrası hizmet sürekliliği isteyen makinalardır.Eğer kullanıcı personel makine kullanımı hakında eğitimli değilse,temizlik makinaları nda oluşan arıza hem firmalara planlanmamış ve maliyette görülmemiş nasraflar çıkarmakta hem de arızanın giderilmesi belli bir zaman alacağından iş taahhüt edilen kurumla iş kaybı nedeniyle sıkıntı yaşanacaktır.

KOÜ Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü başkanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Yüce ilk mezunlarını 2007-2008 yılında verdiklerini söyledi.Meslek yüksekokulundan yılda 50 öğrenci mezun olmaktadır.

Sayın Yüce,öğrencilerin çevre ve endüstriyel temizlik alanlarında,atıkların toplanması ve çevre düzeni,çevre temizliği,atıklar ve atıkların depolanması,rezidans temizliği,endüstriyel temizlik gibi alanlarda kolaylıkla iş bulabildiklerini belirtiyor.

Öğrencilerin hangi lekeye hangi kimyasalla müdahale edileceğini,atık toplama ve sınıflandırma gibi bir çok dalda eğitim aldıkları belirtiliyor.

Dünyaya bakıldığında temizlik alanında daha ileriye gidildiği görülmektedir.Özellikle Amerika’da sektör çok özel hizmet satar duruma gelmiştir.

Dünyada temizlik ve çevre bilinci bir arada algılanmaktadır.

Temizlik ,çevre ve özellikle su kaynaklarının korunması okulda sosyal sorumluluk binci kapsamında vurgulanmaktadır.

Diğer Makaleler


Anahtar Kelimeler :
Temizlik Türkiye
Sosyal Medyada Biz
E-bülten Kayıt
  • Site içeriğinde yer alan hiçbir resim veya metin Temizlik Türkiye'nin izni olmadan ticari amaçla kullanılamaz. İnternet ortamında kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında ihtara gerek duyulmaksızın yasal işlem yapılır.

Kaydır