Halı Koltuk Yıkama Makinası KullanırkenHalı Koltuk Yıkama Makinası Kullanırken

Temizlik firmaları gelişen çağın ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çalışıyorlar.Bu da makinalaşma ile mümkün oluyor.Temizlik sektörüne son yıllarda bir çok temizlik makinası ve yan ekipmanları eklenmiştir.

Bu yazımızda halı koltuk yıkama makinalarında oluşan kullanım hataları üzerinde duracağız.Bu kullanım hatalarına değinmeden önce ,temizlik firmaları için önemli bir yer tutan temizlik makinaları içerisindeki halı koltuk yıkama makinasını gruplandıralım.Halı koltuk yıkama makinaları süpürücü özellikli halı koltuk yıkama makinaları ve profesyonel tip halı koltuk yıkama makinaları olmak üzere iki ana grupta incelenebilir.Temizlik firmaları eğitimli personel kullanma imkanına pek fazla sahip değildirler.Halı koltuk yıkama makinaları teknik parça olarak,su motoru,vakum motoru ve ısıtıcılı ise rezistanstan oluşur.

Halı koltuk yıkama makinalarında kullanılan su motoru da genellikle iki çeşittir.a)Titreşim karakterli su pompaları, b)Santrifüj karakterli ,asenkron motorlu su pompaları

Temizlik makinaları sektöründe üretilen süpürme özellikli halı koltuk yıkama makinalarının bir çok marka ve modelde titreşim karakterli su motorları kullanılmaktadır.Bu tip su motorları ağırlıklı olarak ev tipi halı koltuk yıkama makinalarında da kullanılmaktadır.Bu motorlar gücü düşük,kullanım hassasiyeti yüksek olan motorlardır.

Titreşim karakterli su motorlarını kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

1-Kullanımdan sonra popa içerisinde deterjan ya da deterjanlı su bırakılmamalıdır.Pompadan temiz su geçirilerek bırakılmalıdı.Pompa içerisinde kalan deterjan kuruyarak pompanın hareket edememesine neden olur.Bu şekilde kilitleyen pompa genelde tamir de edilemez.

2-bu motorlar kesinlikle kuru çalıştırılmamalıdır.Çoğunlukla deterjanlı suyun bittiğini fark edemeyen kullanıcı su pompasını kuru olarak çalıştırır.Ve su motoru hava dolar,içinden geçen akışkanla aynı zamanda kendini soğutan su motoru aşırı ısınır ve yanabilir.

Temizlik firmaları halı koltuk yıkama makinaları kullanımında su motoru hassasiyeti dışında,vakum motoru ömrü ve verimlı kullanımı için deterjan seçimine de dikkat etmelidirler.Aşağıdaki başlıklar nedeniyle deterjan seçimi çok önem arzetmektedir.

1-Köpürmeyen halı koltuk yıkama şampuanı kullanılmalıdır.

Bütün elektrikli aletlerde olduğu gibi halı koltuk yıkama makinlarında da köpüklü deterjan kullanılamaz.Köpük içeriği nedeniyle bir elektrik kablosu gibi temas ettiği yüzeyler arasında elektriği ileterek,elektrik aksamının zarar görmesine neden olabilir.

2-Halı koltuk yıkama için üretilen şampuanlar kullanılmalıdır.Çünkü bu şampuanlar kuruyunca kristalize olan kimyasallardır.Durulama gerektirmez.Durulanmaması durumunda yüzeyde kabuklaşma olmaz.

Temizlik firmalarına ,temizlik makinaları kullanım ipuçları veren yazılarımız devam edecektir.

Diğer Makaleler


Anahtar Kelimeler :
Temizlik Türkiye
Sosyal Medyada Biz
E-bülten Kayıt
  • Site içeriğinde yer alan hiçbir resim veya metin Temizlik Türkiye'nin izni olmadan ticari amaçla kullanılamaz. İnternet ortamında kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında ihtara gerek duyulmaksızın yasal işlem yapılır.

Kaydır